Korkeintaan 1 % hintakatto

Helsingin, Tukholman, Oslon ja Kööpenhaminan pörssit ja kaikki ETF:t.

Jopa 0 € säilytysmaksu

Etu alle 30-vuotiaille ja aktiivisille kaupankävijöille.

Yli 1 200 rahastoa

Valikoimastamme löytyy monipuolinen valikoima erilaisia rahastoja.

Välityspalkkiot alle 800 € kaupoissa

KauppahintaVälityspalkkio
100 €1 €
200 €2 €
400 €4 €
700 €7 €

Esimerkki miten 1 % välityspalkkioiden katto toimii alle 800 € kaupoissa Pohjoismaiden pörsseissä ja kaikissa ETF:issä. Prosentin hintakaton ansiosta kaupankäynti pienilläkin summilla on edullista.

Välityspalkkiot yli 800 € kaupoissa

KauppahintaVälityspalkkio
1 000 €8 €
3 000 €8 €
5 000 €10 €
10 000 €20 €
 

Esimerkki välityspalkkioista yli 800 € kaupoissa kun aloitat hinnaston perustasolta. Huomioithan, että välityspalkkio pienenee aktiivisilla kaupankävijöillä. Katso miten välityspalkkio muuttuu eri tasoilla.

Miten esimerkit on laskettu ja miten välityspalkkiot lasketaan?

  • Taulukkojen esimerkit ovat kaupankäynnin hintoja Helsingin, Tukholman, Oslon ja Kööpenhaminan pörsseissä, tai kun ostat mitä vain ETF:ää.
  • Pohjoismaisissa pörsseissä ja ETF:issä on alle 800 € kaupoissa käytössä aina 1 % hintakatto. Yli 800 € kaupoissa perustason hinta on 0,2 %, min. 8 € välityspalkkio. Kun käyt aktiivisesti kauppaa, välityspalkkio pienenee hinnaston mukaan.
  • Hinnaston tasoja on yhteensä viisi. Tasolla viisi välityspalkkiot putoavat 0,06 % min. 3 €. Katso tarkka erittely hinnaston tasoista.
  • Kun sijoitat esimerkiksi Yhdysvaltojen pörsseissä, kaupankäynnin välityspalkkiot lasketaan hinnaston mukaan. Tutustu hinnastoon.

Kauppalehden vertailu

''Jäätävät erot osakevälittäjien palkkioissa - katso vertailu'' – Kauppalehden välittäjävertailu 18.12.2024.

Osakevälittäjien hintavertailu ETF:issä

VälittäjäETF:ää 100 eurolla ETF:ää 500 eurolla
eToro0 €0 €
Nordea1 €5 €
Interactive Brokers1 €1,85 €
Degiro*1 € tai 3 €1 € tai 3 €
OP8 €8 €
Danske8 €8 €
Lynx10 €10 €
Mandatum12 €12 €
Nordnet15 €15 €
*Degirolla Core Selection -ETF:t ilman välityskulua.

Taulukon tiedot kerätty Kauppalehden uutisesta 18.12.2024. ''Jäätävät erot osakevälittäjien palkkioissa - katso vertailu''

Osakevälittäjien hintavertailu osakkeissa

VälittäjäSuomi-osakkeita 100 eurollaSuomi-osakkeita 500 eurolla
Nordea1 €5 €
OP arvo-osuustili1 €5 €
OP osakesäästötili5 €5 €
Nordnet7 €7 €
Danske8 €8 €
Mandatum10 €10 €
Taulukon tiedot kerätty Kauppalehden uutisesta 18.12.2024. ''Jäätävät erot osakevälittäjien palkkioissa - katso vertailu''

Edulliset kaupankäyntikulut

Arrows icon - 640x360

  • 1 % hintakatto arvo-osuustilin ja osakesäästötilin välityspalkkioissa, kun sijoitat Pohjoismaisissa pörsseissä.
  • 1 % hintakatto kaikkien ETF:ien välityspalkkioissa.
  • 0 € merkintä- ja lunastuspalkkiot Nordean rahastoihin mobiili- ja verkkopankissa.

Edut sijoitusten säilytyksessä

Invoice agreement money - 640x360

  • Arvo-osuustilin ja osakesäästötilin säilytysmaksu on 0 €, kun käyt kauppaa vähintään kerran vuosineljänneksessä.
  • Alle 30-vuotiaat saavat osakesäästötilin ilman säilytysmaksua.

Kattava valikoima rahastoja ja osakkeita

Investments graph arrows - 640x360

  • Saatavillasi on lähes 400 erilaista rahastoa ja noin 900 erilaista ETF:ää.
  • Käyt osakekauppaa yli 2 500 lajilla ja yli 20 markkinapaikalla Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa.
  • Käyt kauppaa kätevästi mobiili- ja verkkopankissa.

Arvo-osuustilin ja osakesäästötilin kaupankäyntikulut

Taulukko kuvastaa, miten palkkiokertymäsi vaikuttaa välityspalkkioihin. Tasolla 1 palkkiokertymä on 0 €. Kun käyt aktiivisesti kauppaa ja nouset seuraavalle tasolle, välityspalkkiosi pienenee. Edellisen vuosineljänneksen välityspalkkiot vaikuttavat palkkiokertymään, jota voit seurata mobiili- ja verkkopankissa. Aktiivisuus palkitaan edullisemmalla hintaportaalla. Pohjoismaisten pörssien (Helsinki, Tukholma, Oslo, Kööpenhamina) ja ETF:ien palkkioissa on 1 % hintakatto. 

Kun sijoitat muissa kuin Pohjoismaisissa pörsseissä, esimerkiksi Yhdysvalloissa, kaupankäynnin välityspalkkiot lasketaan alla olevan hinnaston mukaan.

Taso 1

Palkkiokertymä

0 €

Taso 2

Palkkiokertymä

150 €

Taso 3

Palkkiokertymä

500 €

Taso 4

 Palkkiokertymä

1 000 €

Taso 5

Palkkiokertymä 

2 500 €

Yli 800 € kauppa

0,20 % 

min. 8 €

Yli 800 € kauppa

0,18 % 

min. 8 €

Yli 500 € kauppa

0,15 % 

min. 5 €

Yli 500 € kauppa

0,10 % 

min. 5 € 

Yli 300 € kauppa

0,06 % 

min 3 €

Alle 800 € kauppa

 1 %*

Alle 800 € kauppa

1 %*

Alle 500 € kauppa

 1 %*

Alle 500 € kauppa

 1 %*

Alle 300 € kauppa

 1 %*

*Huomioithan, että 1 % kulukatto koskee Pohjoismaisia pörssejä ja kaikkia ETF:iä. Muilla markkinoilla välityspalkkio on vähintään hinnaston mukainen minimiveloitus. Minimiveloitukset löydät yllä olevasta taulukosta.

Välityspalkkio Nordea Asiakaspalvelussa puhelimitse
0,5 %, minimi 40 e (kaikilla markkinoilla)
Välityspalkkio konttorissa
1 %, minimi 60 e (kaikilla markkinoilla)
Säilytysmaksut, euroa kuukaudessa, sisältää ALV 25,5 %
AsiakasVälityspalkkioita kertynyt edellisellä neljännekselläEi välityspalkkioita edellisellä neljänneksellä
Private Banking -asiakas0 €0 €
Muu henkilöasiakas
0 €
2,45 €
Yritysasiakas0 €
2,95 €

Markkinakohtaiset tarkennukset 

Ei-euromääräisten osakkeiden (ja rahastojen) valuuttakaupan palkkio on 0,3 %.

Lisäksi:

  • Lontoon pörssi perii oston yhteydessä 0,5 % leimaveron kauppahinnasta. 
  • transaktiovero 0,3 % peritään suurimpien ranskalaisten pörssiyhtiöiden osakkeiden ostoista. Veroa ei peritä välityspalkkiosta, eikä se ei koske osakkeiden myyntejä.
  • transaktiovero 0,2 % peritään suurimpien espanjalaisten pörssiyhtiöiden osakkeiden ostoista. Veroa ei peritä välityspalkkiosta, eikä se ei koske osakkeiden myyntejä.
  • transaktiovero 0,1 % peritään italialaisten osakkeiden kaupoista. Veroa ei peritä välityspalkkiosta.

Välityspalkkio on 2 %, minimi 168,19 euroa toimeksiannoissa, joita ei voi välittää automaattisesti. Myyjältä ja merkintäoikeuskaupoissa myös ostajalta perittävä kokonaismaksu on korkeintaan puolet kauppahinnasta. Välityspalkkio on päiväkohtainen.

Merkintäoikeuksien suorakauppa

Merkintäoikeuksien suorakaupan hinnasto
Erittely%
Merkinnän yhteydessä osto- tai myyntitoimeksiannon kauppahinnasta4,00
Varainsiirtovero merkintäoikeuksien kauppahinnasta sekä ostajalta että myyjältä0,80 
Erittely
Muun kuin Marketsin välittämän kaupan kirjaus10,00

Vakuutena olevan arvopaperisalkun kaupankäynnin valvonta/kauppatapahtuma.  ALV 25,5 %. Lisäksi peritään kaupan kirjausmaksu. 

34,5

Myyjältä ja merkintäoikeuskaupoissa myös ostajalta velotettava kokonaismaksu on korkeintaan puolet kauppahinnasta.

Arvo-osuustilin hinnat ja säilytysmaksut

Arvo-osuustilin hinnasto
MaksutLisätiedot
Säilytysmaksut

0 € - 2,45 € / kk

  • Arvo-osuustilin säilytys on maksutonta, kun olet tehnyt vähintään yhden toteutuneen välityspalkkiollisen kaupan edellisen vuosineljänneksen aikana. 
  • Mikäli arvo-osuustilille ei ole tehty edellisen vuosineljänneksen aikana yhtäkään välityspalkkiollista kauppaa, veloitetaan säilytysmaksua 2,45 € per kuukausi. Maksu veloitetaan kuukausittain, mutta se lasketaan vuosineljänneksittäin.

Tilin siirto toisesta pankista Nordeaan (koskettaa vain kotimaisia osakkeita ja koko arvo-osuustilin siirtoa) 

0 €

Lisäksi mahdolliset ulkomaisten arvopapereiden siirtokulut hinnaston mukaisesti.

Tilin siirto toiselle palveluntarjoajalle (koskettaa vain kotimaisia osakkeita ja koko arvo-osuustilin siirtoa)

0 €

Lisäksi mahdolliset ulkomaisten arvopapereiden siirtokulut hinnaston mukaisesti.

Ulkomaisten arvopapereiden siirto70 € / laji
Veloituspäivä
  • Vuosi jaetaan 4 osaan eli vuosineljänneksiin.
  • Säilytysmaksu veloitetaan kuluvalta vuosineljännekseltä, jos et ole tehnyt arvopaperikauppoja edeltävällä vuosineljänneksellä.
Säilytysmaksut veloitetaan asiakaskohtaisesti

Mikäli sinulla on esimerkiksi kaksi arvo-osuustiliä sekä osakesäästötili riittää, että teet yhden kaupan jollekin näistä kolmesta tilistä, jolloin saat ilmaisen säilytyksen seuraavalle kvartaalille. Yksikin välityspalkkiollinen kauppa nollaa kaikkien kolmen ao-tilin säilytysmaksut.

Huom. Jos sinulla on käyttöoikeus toisen henkilön arvo-osuustiliin (esim. lapsen), tulee yksi kauppa tehdä myös tälle tilille, jotta seuraavan vuosineljänneksen säilytysmaksua ei peritä. 

Esimerkki
  • Maksu veloitetaan heinä-, elo- ja syyskuulta, jos arvo-osuustilillä ei ole ollut kauppoja huhti-, touko- ja kesäkuussa. Heinäkuun veloitus tehdään elokuussa, elokuun syyskuussa ja syyskuun lokakuussa.
  • Jos olet on tehnyt kauppaa  huhti-, touko- tai kesäkuussa, ei sinulta peritä omaisuudenhoitomaksua heinä-, elo- ja syyskuulta.
  • Yksikin välityspalkkiollinen kauppa riittää.

Muiden tahojen perimät palkkiot ja maksut

Pankille maksettavien palvelumaksujen lisäksi asiakkaan maksettavaksi tulevat Euroclear Finland Oy:n, alisäilyttäjien ja muiden tahojen pankilta mahdollisesti perimät palkkiot ja maksut.

Esimerkiksi talletustodistusten (ADR ja GDR) säilytyksestä veloitetaan pankin palkkion lisäksi hallinnointimaksu. Hallinnointimaksut vaihtelevat ohjelmakohtaisesti eivätkä ne ole etukäteen tiedossa. Suosittelemme seuraamaan ADR/GDR-ohjelmia suoraan joko liikkeeseenlaskijan verkkosivujen kautta tai yhtiön sijoittajasuhteiden kautta.

Osakesäästötilin hinnat ja maksut

Osakesäästötilin hinnasto
ErittelyHinta
Säilytysmaksu

0 € - 2,45 € / kk

Säilytysmaksuja ei veloiteta seuraavissa tapauksissa:

  • olet alle 30-vuotias
  • olet tehnyt vähintään yhden välityspalkkiollisen kaupan edellisellä vuosineljänneksellä omistamallasi osakesäästötilillä tai arvo-osuustilillä
  • osakesäästötili on tyhjä
Tilin avaus0 €
Nostot / talletukset0 €
Tilin lopetus0 €
Tilin siirto toiselle palveluntarjoajalle

100 €

Lisäksi mahdolliset ulkomaisten arvopapereiden siirtokulut hinnaston mukaisesti.

Ulkomaisten arvopapereiden siirto70 € / laji

Säilytyspalveluiden hinnat

Arvo-osuustilin ja osakesäästötilin säilytys on Nordeassa maksutonta, kun olet tehnyt vähintään yhden välityspalkkiollisen kaupan edellisen vuosineljänneksen aikana.

Arvo-osuus- ja osakesäästötilien säilytyspalveluiden hinnat
Arvo-osuus- ja osakesäästötilien säilytyspalveluiden hinnatHinta 
Arvo-osuus- ja osakesäästötilien säilytysmaksu0 € - 2,45 €/kk
Säilytysmaksuja ei veloiteta laskutusjaksolta, jos yksikin välityspalkkiollinen kauppa on toteutunut, tai jos arvo-osuus- tai osakesäästötili on tyhjä. Muussa tapauksessa säilytysmaksu on 2,45 €/kk.
Säilytyspalveluiden hinnat – Kotimaiset arvopaperit
Arvo-osuuksien tilisiirto/laji Hinta , € 
(sis. alv
 25,5 %)
Toisesta pankista Nordeaan (koskettaa vain kotimaisia osakkeita ja koko arvo-osuustilin siirtoa) maksuton
Nordeassa tililtä toiselle5,00
Nordeasta toiseen tilinhoitajayhteisöön30,00
Arvopaperin otto/jättö kaupan yhteydessä, kun kauppa toteutetaan muun kuin Nordean välityksellä.

25,00

Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.

Arvo-osuuksien jättö/otto säilytyksestä 
Arvopaperien otto säilytyksestä/laji15,00
Arvopaperin otto/jättö kaupan yhteydessä, kun kauppa toteutetaan muun kuin Nordean välityksellä. Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.25,00
Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.
Kotimaisen arvopaperin siirto toiseen säilyttäjäpankkiin tai vastaanotto toisesta säilyttäjäpankista: arvo-osuusmuotoinen arvopaperi.50,00
Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.
Asiakirjaan perustuva kirjaus
Panttaus, kun pantin haltija on Nordea Bank Oyj5,00
Siirto-oikeus, tuotto-oikeus, luovutusrajoitus tai kirjausvaltuus lisäys, muutos tai poisto35,00
Panttaus muun kuin Nordea Bank Oyj:n lukuun, lisäys, muutos tai poisto35,00
Muun kuin Nordean välittämän kauppatapahtuman kirjaus.
Palvelusta ei peritä arvonlisäveroa.
25,00
Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.
Osakesarjan lajimuunto45,00
Raportit, todistukset ja uusintatilaukset
Saldotodistukset
Omaisuusote, arvo-osuustili ja arvopaperisäilytys10,50
Omaisuusote, rahastosalkku10,50
Uusintatilaukset
Vuodenvaihteen säilytys -tulosteet10,50
Rahastotapahtumaluettelo10,50
Arvo-osuustilin ja arvopaperisäilytyksen arvopaperiote27,00
Erikseen tilattavat tulosteet
Arvopaperikaupat27,00
Arvopaperikaupan tuotot27,00
Arvopaperikauppalaskelma27,00
Rajoitetusti verovelvollisen lähdeveroilmoitus9,50
Muut
Muun todistuksen, tulosteen tai laskelman laatimisesta veloitetaan sen tekemiseen käytetyn ajan mukaan100,00 / tunti

Asiakirjasäilytys – Hinnat
AsiakastasoSäilytysmaksu HINTA, € sis. alv 25,5%Ottomaksu HINTA, € sis. alv 25,5%Jättömaksu HINTA, € sis. alv 25,5%

Private Banking -asiakkaat

0,000,00

0,00

Premium-asiakkaat3,00/kpl/kk*20,00/käyntikerta20,00/käyntikerta
Muut asiakkaat3,00/kpl/kk*50,00/käyntikerta50,00/käyntikerta
* Testamentti, lahjakirja, avioehto,  asunto- tai kiinteistöosake, panttikirja, tai muu asiakirja/sopimus
Osakkeisiin liittyviä toimenpiteitä – Hinnat
OsakeantiHinta  
sis. alv
 25,5 % 
Merkintälaskelman laatiminen, lähettäminen ja toimeksiannon toteutus7,00
Osakekirjojen vaihto
Osakekirjojen vaihto / laji7,00
Osakkeiden rekisteröinti
jokaiselta osakekirjalta*2,00
vähintään*17,50
*lisäksi yhtiön perimät kulut
Ulkomaiset arvopaperit – Hinnat
Arvopapereiden siirto/lajiHinta, € (sis. alv 25,5 %)
Ulkomaisen arvopaperin tilisiirto Nordeassa tililtä toiselle.15,00
Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.
Ulkomaisen arvopaperin siirto toiseen säilyttäjäpankkiin tai vastaanotto toisesta säilyttäjäpankista: arvo-osuusmuotoinen arvopaperi.70,00
Hinnasta ei peritä arvonlisäveroa.
Ulkomaisen fyysisen arvopaperin muuntaminen arvo-osuusmuotoon. Lisäksi peritään kaikki pankille aiheutuneet ulkoiset kustannukset. Ulkoisten kustannusten suuruus määräytyy tapauskohtaisesti.100,00/tunti
Ulkomailta osingosta pidätetyn lähdeveron takaisin hakeminenHinta sis. alv 25,5 %
Verovapauden hakeminen toisesta Pohjoismaasta, hinta per maa. Muista maista ei ole mahdollista hakea verovapautta.200,00
Lähdeveron takaisinhakeminen:
Belgia, Ranska, Ruotsi, Saksa, Sveitsi ja Tanska
Hinta on 100 e/tuotonmaksu. Palautettavan summan tulee olla vähintään 200 e/tuotonmaksu.
100,00
Ulkomaisen alisäilyttäjäpankin kuitti maksetusta tuotosta, hinta per tuotonmaksu*
25,00
Nordean kuitti maksetusta tuotosta, hinta per tuotonmaksu*25,00
Yhtiökokouspalvelut (Äänestysoikeuksien rekisteröinti)250,00
*Pyydämme huomioimaan että molemmat kuitit tarvitaan jos asiakas tekee lähdeverohakemuksen itse ulkomaiselle veroviranomaiselle.
KonvertointiHinta sis. alv 25,5 %
Julkisen kaupankäynnin kohteena olevan arvopaperin konvertointi toiselle markkinalle julkisen kaupankäynnin kohteeksi. 
130,00
Palvelumaksu peritään myös, mikäli asiakas tekee muutoksen toimeksiantoon tai peruuttaa antamansa toimeksiannon.
Maksut määräytyvät ja julkaistaan kunkin arvopaperilajin osalta erikseen. 

Pankille maksettavien palvelumaksujen lisäksi asiakkaan maksettavaksi tulevat Euroclear Finland Oy:n, alisäilyttäjien ja muiden tahojen pankilta mahdollisesti perimät palkkiot ja maksut.
 
Esimerkiksi talletustodistusten (ADR ja GDR) säilytyksestä veloitetaan pankin palkkion lisäksi hallinnointimaksu. Hallinnointimaksut vaihtelevat ohjelmakohtaisesti eivätkä ne ole etukäteen tiedossa. Suosittelemme seuraamaan ADR/GDR-ohjelmia suoraan joko liikkeeseenlaskijan verkkosivujen kautta tai yhtiön sijoittajasuhteiden kautta.

Kaupankäynti verkossa

Kaupankäyntipalveluissamme voit hoitaa kaikki säästösi ja sijoituksesi sekä käydä kauppaa edullisesti kaikilla tärkeimmillä markkinoilla.

Lue lisää ja avaa palvelu