Osakekirjan sähköistäminen on kätevintä asuntokaupan yhteydessä
Kätevimmin asunto-osakkeen omistuksen rekisteröinti sähköiseen huoneistotietojärjestelmään sujuu asuntokaupan yhteydessä. Mikäli olet ottamassa asuntolainaa ja asunto-osake tulee lainan vakuudeksi, pankki hoitaa sähköistämisen. Ostaja maksaa siitä aiheutuvat kulut, jos muuta ei kaupanteossa sovita.
Asunto-osakkeen sähköistämistä myös kannattaa viivyttää nimenomaan asuntokauppojen yhteyteen, jos arvelet myyväsi asunto-osakkeesi kymmenen vuoden sisällä taloyhtiön osakeluettelon sähköistämisestä. Jos taas et ole myymässä asunto-osaketta, aikaa hakea omistuksen rekisteröintiä on kymmenen vuotta siitä, kun taloyhtiö on siirtynyt huoneistotietojärjestelmään.
Silloin kun asunto vaihtaa omistajaa ilman, että pankista otetaan lainaa, esimerkiksi kauppa tai perintö, uuden omistajan pitää hakea rekisteröintiä kahden kuukauden kuluessa omistuksen siirryttyä.