Miten sijoitusobligaation tuotto lasketaan

Sijoitusobligaation tuotto eräpäivänä määritellään yleensä näin:

  • Tuottokerroin x Osakeindeksin arvonmuutos x Nimellispääoma
  • Osakeindeksin arvonmuutos lasketaan prosentuaalisena muutoksena lähtöhetken tasoon: (Loppuarvo – Lähtöarvo) / Lähtöarvo.
  • Lähtöarvo on indeksin virallinen sulkemisarvo merkintäajan jälkeen määriteltynä päivänä. Loppuarvo lasketaan yleensä keskiarvona useammasta osakeindeksin sulkemisarvoista tiettyinä päivinä sijoitusobligaation viimeisiltä vuosilta. Esimerkiksi sijoitusobligaation viimeisen kahden vuoden aikana katsotaan neljännesvuosittain indeksin arvot ja lasketaan näistä keskiarvo.
Esimerkki
HavaintoPäiväIndeksiKeskiarvo
LähtöarvoTammikuu 2012100
1Tammikuu 2015150150
2Huhtikuu 2015140145
3Heinäkuu 2015145145
4Lokakuu 2015160149
5Tammikuu 2016170153
6Maaliskuu 2016180158
7Huhtikuu 2016150156
8Lokakuu 2016130153
9Tammikuu 2017140152

Esimerkkilaskelman mukaisesti lainaehtojen mukainen osakeindeksin muutos olisi (152-100) / 100 eli 52 %.

Mikäli alkuperäinen sijoitus olisi 10 000 euroa ja tuottokerroin 80 % (Perusversio), saisi sijoittaja eräpäivänä takaisin 10 000 euroa + 80 % x 52 % x 10 000 euroa = 14 160 euroa. Eli tuotto sijoitetulle pääomalle olisi 7,2 % p.a.

Mikäli kyseessä olisi Ekstra, jossa alkuperäinen sijoitus olisi 10 % ylikurssilla 11 000 euroa ja tuottokerroin 150 %, saisi sijoittaja eräpäivänä takaisin 10 000 euroa + 150 % x 52 % x 10 000 euroa = 17 800 euroa. Eli tuotto sijoitetulle pääomalle olisi 10,1 % p.a.

Esimerkkilaskelma
Taulukossa on esimerkkejä, kuinka paljon 10 000 euron nimellispääomalla tehtyjen sijoitusten arvo on eräpäivänä. Arvo riippuu osakeindeksin arvonmuutoksesta sijoitusaikana (keskiarvotettu lainaehtojen mukaan). Sijoitusaika on 5 vuotta ja alkusijoitus Perusversioon 10 000 euroa ja Ekstraversioon 11 000 euroa (emissiokurssi 110 %).

Esimerkki
Viiteindeksin lainaehtojen mukainen muutos

Perus 
Emissiokurssi 100%
Tuottokerroin 80%
Arvo eräpäivänä

Tuotto
pa

Ekstra 
Emissiokurssi 110%
Tuottokerroin 150%
Tuottopa
-20%10 0000,0%10 000-1,9%
-10%10 0000,0%10 000-1,9%
0%10 0000,0%10 000-1,9%
10%10 8001,6%11 5000,9%
20%11 6003,0%13 0003,4%
30%12 4004,4%14 5005,7%
40%13 2005,7%16 0007,8%
50%14 0007,0%17 5009,7%
60%14 8008,2%19 00011,6%

Stöd för beslut

Feet in sand 

Diversifiering minskar risken

Genom att fördela placeringarna i ränte- och aktieinstrument kan du minska risken med placeringarna.

Sail boat stem 

Analyser och översikter

På webben hittar du våra ekonomers prognoser och information om såväl placeringsmarknaden som enskilda placeringsobjekt.

The body text of the Article