Nordea logotype

Utskriven av kunden 2012.05.25

Oron skingras - konsumenterna avstår från lyx

29.6.2009Enligt en undersökning som Nordea låtit utföra är hushållen nu mindre oroliga för ekonomiska förändringar än i fjol. Priset på energi är fortfarande det största bekymret.

I år är det ändå bara 53 procent av dem som deltog i undersökningen som oroar sig för energipriserna, jämfört med 66 procent i fjol. De näst största bekymren är bränsle- och matpriserna. Av svararna i undersökningen är de som bor på landsbygden oroligare än stadsbor i fråga om bränslepriserna (67 procent) och energipriserna (67 procent), vilket är naturligt på grund av längre avstånd och mer småhusbebyggelse på landsbygden. Kvinnorna är mer bekymrade över alla förändringar än vad männen är.

I fjol märktes prisuppgången på mat i plånboken. Också oron för ökande matpriser har sjunkit från 60 procent till 50 procent. I år blir maträkningen lite mindre i och med att matmomsen sänks från 17 till 12 procent i oktober.

Fyra av tio oroar sig för arbetslöshet och försvagning av socialskyddet. Sjunkande bostadspriser är fortfarande ett rätt litet bekymmer och bara en av tio oroar sig för detta fenomen. Var tredje tillfrågad kvinna oroar sig fortfarande för räntenivån, medan bara 14 procent av männen gör det.

Hushållens vanligaste åtgärder inför förändringar i ekonomin är att avstå från lyxprodukter (53 procent) och ändra övriga konsumtionsvanor (48 procent). I slutet av förra året uppgav 54 procent av svararna att de tänker spara mer, nu är siffran 48 procent. Kvinnor vidtar i allmänhet åtgärder oftare än män på grund av förändringar i ekonomin.

Resultaten visar tydligt att konsumenterna ser en ljusning i ekonomin. Ännu i slutet av fjolåret verkade det inte finnas något slut på eländet och oron för framtiden tyngde konsumenterna. Nu har den senaste tidens positiva signaler i ekonomin gjort att konsumenternas förtroende gradvis förbättras och oron skingras.

Tarja Svartström
Privatekonom