Donationer
Nordeas donationer i Finland
Nordea beviljar årligen medel för allmännyttiga ändamål. Medlen används till att i form av donationer stödja bl.a. föreningar, inrättningar och stiftelser samt deras projekt, vars egentliga syfte är att bevara den finländska kulturtraditionen eller att stödja vetenskap eller konst. Donationsmedel används inte för stöd för idrott.
Principer för beviljande av donationer
Nordea blir inte understödjande medlem i organisationer eller stiftelser/inrättningar. Banken har också som princip att för ett och samma ändamål ge endast en donation årligen.
En typisk donation är i storleksklassen 1 000-3 000 euro.
Ansökningar
Ansökningar ska sändas till Nordea, koncernkommunikation med e-post nordeanlahjoitukset(a)nordea.fi eller per post till följände adress:
Nordea
Koncernkommunikation
Liisa Friman
Alexandersgatan 36 B
00020 NORDEA
Vänligen foga möjligast noggranna uppgifter om objektet/projektet till ansökan. Ansökningar behandlas fyra gånger om året. De som ansökt får information om beslutet per brev.
För ytterligare information Liisa Friman (09) 165 42323.