Dags att återvända till aktiemarknaden
09.06.2009Rädslan för att den globala ekonomin och placeringsmarknaden ska krascha helt har skingrats. De ekonomiska utmaningarna fortsätter, men en återgång till det normala har så småningom börjat. Långsiktiga placerare har därför anledning att undan för undan övergå från penningmarknadsplaceringar och depositioner med låg avkastning till mera lukrativa placeringsobjekt, dvs. till aktier och företagslån.
Sentimenten tvärvände
Början av året var en pina för placerarna; alla riskfyllda placeringar sjönk som stenar när oron för ekonomin fördjupades. Världen förändrades dock snabbt i början av mars. Riskvilligheten på placeringsmarknaden återställdes när tron på banksystemet stärktes och de ekonomiska utsikterna stabiliserades. Det ser ut som om slutet av året blir ekonomiskt klart bättre än man var rädd för.
Det lönar sig därför inte längre för en långsiktig placerare att vänta. Under våren har många placerare trott att världen rasar ihop och följt med prisuppgången i aktiekurserna och för företagslånen från sidan. Nu har bevisen på att en krasch kan undvikas förstärkts. De riskfria placeringarnas, såsom depositionernas, avkastning förblir låg. Därför måste man söka andra produkter till portföljerna för att få avkastning. En långsiktig placerare har skäl att överföra sina medel till aktier och företagslån.
Aktierna är på samma nivå som vid årsskiftet
Aktiekurserna har reagerat kraftigt på de förbättrade ekonomiska utsikterna. På knappt tre månader har kurserna stigit med rentav 30–50 procent från bottennoteringen. Även efter uppgången har aktierna dock återgått till ungefär den nivå de hade vid årsskiftet. De ligger fortfarande 40 procent under topparna år 2007.
En snabb och tvär stigning följs ofta av en korrigering nedåt på marknaden. Stigningen under de senaste månaderna utgör inte nödvändigtvis något undantag. Det är dock svårt att se den exakta tidpunkten för korrigeringsrörelsen. Dess djup begränsas å andra sidan av att det på marknaden finns många som väntar på korrigeringsrörelsen för att kunna köpa aktier. Tiden kan således bli lång för den som väntar på en nedgång, därför kan ett successivt köp av aktier vara ett bättre alternativ.
Låt pengarna ge avkastning
Någon bestående kraftig uppgång väntar vi inte för aktierna, men det värsta är över på aktiemarknaden. Marknaden håller småningom på att normaliseras. Överskuldsättningen i början av årtusendet håller utvecklingen av ekonomin och placeringsmarknaden svagare än under de gångna åren. Avkastningen på riskfria placeringar, såsom depositioner, är dock så låg att en långsiktig placerare måste kasta blickarna på andra marknader och produkter för att få avkastning.
Lippo Suominen
placeringsstrateg,
Nordea Strategic Investment Advice
Lippo Suominen
placeringsstrateg,
Nordea Strategic Investment Advice
