Suomalaisten joulubudjetti piristymässä
3.12.2009Suomalaiset arvioivat käyttävänsä joulun viettoon tänä vuonna noin 550 euroa, eli 4 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Joululahjoja suomalainen ostaa tänäkin vuonna 300 eurolla, mutta ruokaan, koristeisiin ja muihin jouluun liittyviin ostoksiin satsataan nyt noin 10 prosenttia viime vuotta enemmän. Suomalaisten joulubudjetti on kuitenkin edelleen selvästi pienempi kuin vuonna 2007, jolloin joulun viettoon käytettiin rahaa keskimäärin 650 euroa.
Nordean tutkimuksen mukaan joulun vietto rahoitetaan tänäkin vuonna pääasiassa säännöllisillä tuloilla ja veronpalautuksilla. Joka viides tutkimukseen vastanneista aikoo käyttää myös säästöjään joulun hankintoihin. Luottokorteilla jouluostoksia tekevät muita enemmän suurituloiset ja suurissa kaupungeissa asuvat vastaajat.
Eniten rahaa joululahjoihin kulutetaan Itä-Suomessa – lähes 310 euroa, kun taas länsi- ja eteläsuomalaiset ostavat joululahjoja kitsaammin, alle 280 eurolla. Taantuma on koetellut eniten pienituloisia vastaajia, jotka arvioivat kuluttavansa joululahjoihin 160 euroa, mikä on 8 prosenttia viime vuotta vähemmän. Keskituloiset kotitaloudet sen sijaan aikovat lisätä joululahjaostoksiaan 10 prosentilla lähes 310 euroon ja suurituloisetkin 6 prosentilla yli 410 euroon.
Taantuma karsii joka neljännen joululahjabudjettia
Joka neljäs tutkimukseen vastanneista aikoo käyttää joululahjoihin vähemmän rahaa kuin viime vuonna.
- Kolmasosalla heistä tärkein syy joululahjaostosten karsimiseen on tulojen pienentyminen tänä vuonna. Tämä syy tuli esiin erityisesti pienituloisilla eli alle 30 000 euroa vuodessa ansaitsevilla kotitalouksilla. Toisaalta joka neljäs joululahjahankintoja vähentävistä vastaajista pitää nyt rahan säästämistä aiempaa tärkeämpänä, kertoo Nordean yksityistalouden ekonomisti Anu Numminen.
Joulun tunnelmasta ei kuitenkaan tingitä
Jouluruokiin, koristeisiin, vaatteisiin ja muihin joulun kuluihin (lahjat ja matkakulut pois lukien) käytetään rahaa viimevuotista enemmän kaikissa tuloluokissa, mutta keski- ja suurituloiset aikovat satsata jouluun tänä vuonna lähes viidenneksen enemmän kuin vuonna 2008. Eniten rahaa joulun viettoon käyttävät Pohjois-Suomessa asuvat, noin 260 euroa henkilöä kohden. Länsi-Suomessa näihin hankintoihin kulutetaan vähiten eli 225 euroa henkilöltä.
- Työpaikkansa säilyttäneiden kuluttajien ostovoima on itse asiassa varsin hyvä tällä hetkellä, ja se näkyy myös tämän tutkimuksen tuloksissa, Numminen sanoo.
- Ennätysalhaiset korot ovat keventäneet lainakuluja ja rahaa on nyt viimevuotista enemmän käytettävissä myös jouluvalmisteluihin. Kannattaa kuitenkin pitää järki mukana myös joulun hankinnoissa ja muistaa, että joulu kestää vain kolme päivää. Tammikuu sen sijaan voi tuntua aika pitkältä, jos rahat ovat joulun jäljiltä vähissä. Paras joulun tunnelma syntyy rentoutumisesta ja yhdessäolosta läheisten ihmisten kanssa, eikä se onneksi maksa mitään.
Tiedot ilmenevät Nordean Synovatella marraskuun alussa teettämästä tutkimuksesta, jossa haastateltiin yli tuhatta 16-65-vuotiasta kansalaista Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa.
Lisätietoja:
Anu Numminen, yksityistalouden ekonomisti, 09 165 88218

