Kortreklamation
När kan jag be om utredning
Du kan be om utredning av korttransaktionerna, dvs göra en kortreklamation till Nordea om du märker kortköp och/eller automatuttag som du inte har gjort eller om dina kortköp har debiterats dubbelt. Du kan göra reklamation också om du inte fått de varor eller tjänster du beställt med kortet.
Försök först reda ut saken direkt med företaget
Ta omedelbart kontakt med företaget i fråga och försök nå en uppgörelse om gottgörelse med dem. Skriv upp med vem och när du har diskuterat saken.
Om företaget vägrar hjälpa dig
Nästa steg är att kontakta din bank. Fyll i blankett Begäran om utredning/Reklamation
och skicka den till adressen på blanketten senast inom 14 dygn om transaktionens inköpsdag. För att vi ska kunna behandla din reklamation är det viktigt att vi får tillräckliga uppgifter om det som skett.
- Fyll i blanketten omsorgsfullt.
- I punkten Tilläggsuppgifter kan du om du vill beskriva det skedda mera detaljerat.
- Foga kopior till blanketten på allt det material varmed du kan verifiera din rätt till reklamation, t.ex. en kopia av eventuell brevväxling med företaget, av orderbekräftelse, kvitto, eventuell brottsanmälan osv.
- Tag en kopia av reklamationen jämte bilagor också åt dig själv.
Läs Nordeas allmänna kortvillkor
, särskilt punkt 3; Kortinnehavarens skyldigheter och ansvar. Tilläggsuppgifter får du från Nordea Kundtjänst.